Nowy semestr – na trzecim bądź nawet na drugim roku studiów licencjackich wiąże się z koniecznością wyboru promotora i seminarium dyplomowego. Od tego zależy w znaczącym stopniu efektywność pisania pracy i ukończenie studiów licencjackich. Przy wyborze należy uwzględnić, w jakich zagadnieniach specjalizuje się promotor, gdyż to warunkuje tematy, z którym można pisać pracę licencjacką. Ważne jest także uwzględnienie pomocy ze strony promotora – czy podpowiada przy wyborze tematu, doborze literatury, jak również daje wskazówki jak napisać pracę licencjacką.
Po wyborze promotora przychodzi moment doboru pracy licencjackiej. Powinien on być zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Staraj się wybrać temat, z zakresu którego posiadasz wiedzę. Im bliższy Twym zainteresowaniom, tym łatwiej go napisać. Pamiętać, że temat pracy nie musi być oklepany – student bezpieczeństwa narodowego nie musi pisać wyłącznie o zadaniach Policji, zaś student historii – o powstawaniu państwowości w Średniowieczu. W pierwszym przypadku można poruszyć np. opinie kibiców na temat bezpieczeństwa na stadionach, zaś drugim – do współczesnej kinematografii odnoszącej się do czasów średniowiecznych. Wszystko zależy jednak od promotora, czy zgodzi się na dany temat.
Drugą istotną kwestią jest dostępność literatury. Wybór ciekawego tematu nie jest jednoznaczny z tym, że napisanie pracy licencjackiej będzie łatwe. Każda praca powinna opierać się na literaturze (przynajmniej w części) i wykazie bibliografii. Przed wyborem tematu warto więc zrobić rozeznanie w literaturze. Można to sprawdzić np. w wyszukiwarce Google Scholar, czy są artykuły naukowe na dany temat. Pamiętaj, by temat nie był zbyt ogólny, gdyż wówczas będzie ciężko wybrać określone zagadnienia do poruszenia.
Po wyborze tematu pracy licencjackiej i zaakceptowaniu go przez promotora należy stworzyć wstępną koncepcję pracy (spis treści). W tym zakresie pamiętaj by przechodzić od ogółu do szczegółu. W pierwszym rozdziale skup się na ogólnych zagadnieniach i dalej przechodź do szczegółów. W przypadku prac badawczych, dwa pierwsze rozdziały powinny dotyczyć zagadnień teoretycznych, rozdział trzeci poświęć na metodologię badań własnych, zaś ostatni - na omówienie wyników badań własnych. W innych poradach możesz znaleźć przykładowe spisy treści prac licencjackich, co może stanowić cenną wskazówkę. Wielość tematów i dziedzin nie pozwala jednak na skonstruowanie jednego modelu konspektu pracy.
Jeśli masz problem z wyborem tematu pracy licencjackiej lub stworzeniem jej konspektu – zgłoś się do nas, na pewno dopasujemy temat i spis do Twoich zainteresowań, jak również dobierzemy do tego odpowiednią literaturę.
Najnowsze od Zespół edu.wschood.pl
- Pisanie prac magisterskich z bezpieczeństwa wewnętrznego - wskazówki
- Dlaczego warto skorzystać z pomocy w pisaniu pracy magisterskiej z bezpieczeństwa?
- Przykładowe tematy pracy magisterskiej z bezpieczeństwa publicznego
- Ile kosztuje poprawienie pracy magisterskiej?
- Jaki wybrać temat pracy licencjackiej z pedagogiki?
Spis Porad
- Pisanie prac magisterskich z bezpieczeństwa wewnętrznego - wskazówki
- Dlaczego warto skorzystać z pomocy w pisaniu pracy magisterskiej z bezpieczeństwa?
- Przykładowe tematy pracy magisterskiej z bezpieczeństwa publicznego
- Ile kosztuje poprawienie pracy magisterskiej?
- Jaki wybrać temat pracy licencjackiej z pedagogiki?