Wprowadzenie konieczności sprawdzania każdej pracy magisterskiej pod kątem plagiatu na polskich uczelniach budzi wiele kontrowersji. Wynikają one z faktu, że nawet prace pisane samodzielnie mogą mieć wysokie wskaźniki podobieństwa. Z czego to wynika? Z wielości prac pisanych na dany temat oraz ograniczonych zasobów literatury na wybrany temat. Zgłasza się do nas wielu studentów z prośbą o pomoc w redakcji pracy magisterskiej, by zmniejszyć wskaźniki podobieństwa. W związku z powyższym postanowiliśmy przedstawić kilka wskazówek, by praca magisterska nie została uznana w JSA jako plagiat.
Przede wszystkim należy podkreślić, że w czasie pisania pracy magisterskiej nie można przepisywać fragmentów z książek. Zostanie to oznaczone jako plagiat. Warto pisać swoimi słowami, zawrzeć w pracy jedynie najważniejsze wnioski z przeczytanej literatury. Pamiętaj także, by podać źródło przedstawionych informacji w przypisach. Dzięki temu unikniesz zarzutów o plagiat. Odwołania w przypisie wskazują, gdzie można poszerzyć wiedzę. W korzystaniu z literatury stosuj synonimy, zmieniaj szyk zdania. Staraj się zawierać jak najmniej cytatów.
Ważnym aspektem jest by wybrać temat pracy, który nie jest powielany. Konstruując temat pamiętaj, że prac napisanych na temat np. zarządzania kryzysowego w Polsce, czy wpływu metod aktywizujących na nauczanie – powstało w Polsce setki. Zwiększa to szanse, że Twoja praca będzie podobna do innej, obecnej w systemie. Postaraj się wybrać wąską tematykę, zagadnienie, które jest rzadko poruszane w literaturze. Mimo trudności w napisaniu pracy magisterskiej, będziesz miał pewność, że takich prac powstało niewiele, dzięki czemu nie zostanie wykryty plagiat.
Kolejną istotną kwestią, która powoduje wykrycie plagiatu nawet w samodzielnie napisanych pracach magisterskich jest korzystanie z popularnej literatury naukowej. Pamiętaj, że jako plagiat JSA może także zaznaczyć przypisy oraz bibliografię. Postaraj się więc znaleźć jak najnowszą literaturę, szukaj w katalogach bibliotek książek po hasłach przedmiotowych, nie tylko po tytułach. Warto także korzystać z artykułów naukowych, szczególnie wydawanych w ostatnich latach, jak również z wyszukiwarki Google Scholar.
Częstym problemem jest również fakt korzystania z wcześniej napisanych przez siebie prac - np. bazowanie w pracy magisterskiej na samodzielnie napisanej pracy licencjackiej. Takie działania również noszą znamiona plagiatu. Nawet jeśli chcesz rozwinąć tematykę z pracy licencjackiej, gdyż jest to dla Ciebie ciekawe zagadnienie, postaraj się odnieść do innych aspektów badanego zjawiska, powołuj się na inne źródła, przytaczaj nowsze dane.
Jednym ze sposobów zmniejszenia prawdopodobieństwa plagiatu pracy magisterskiej jest pisanie pracy badawczej, nie zaś teoretycznej. Badania własne pozwolą na stworzenie unikalnych treści, nie przywoływanych w innych pracach. Prace teoretyczne zawierają wiele definicji, założeń, czy stałych danych, które pojawiają się w wielu pracach. Warto tego unikać, by nie mieć problemów z plagiatem pracy magisterskiej.
Jeśli jednak masz problemy z napisaniem pracy magisterskiej, bądź potrzebujesz pomocy w redakcji pracy, w której wykryto plagiat – zgłoś się do nas, na pewno Ci pomożemy.
Ostatnio zmieniany
Najnowsze od Zespół edu.wschood.pl
- Pisanie prac magisterskich z bezpieczeństwa wewnętrznego - wskazówki
- Dlaczego warto skorzystać z pomocy w pisaniu pracy magisterskiej z bezpieczeństwa?
- Przykładowe tematy pracy magisterskiej z bezpieczeństwa publicznego
- Ile kosztuje poprawienie pracy magisterskiej?
- Jaki wybrać temat pracy licencjackiej z pedagogiki?
Spis Porad
- Pisanie prac magisterskich z bezpieczeństwa wewnętrznego - wskazówki
- Dlaczego warto skorzystać z pomocy w pisaniu pracy magisterskiej z bezpieczeństwa?
- Przykładowe tematy pracy magisterskiej z bezpieczeństwa publicznego
- Ile kosztuje poprawienie pracy magisterskiej?
- Jaki wybrać temat pracy licencjackiej z pedagogiki?