Pisanie wzorów prac licencjackich i magisterskich

Switch to desktop Register Login

Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

 

Jak napisać wstęp?

            Wbrew pozorom jest to ta część pracy dyplomowej, która przysparza studentom najwięcej problemów.  Wstęp stanowi swoistą wizytówkę całej pracy. To właśnie na wstęp i zakończenie szczególną uwagę zwracają promotor i recenzent.  Dobrze napisany wstęp daje czytającemu wskazówkę, iż osoba pisząca prace magisterską lub licencjacką zna się na danym temacie oraz potrafi zainteresować czytelnika do dalszej lektury.

Pierwszą zasadą, z której powinni korzystać brzmi: wstęp piszemy NA KOŃCU. Faktem jednak jest, że promotor często wymaga pisania go na początku, jednak są to sytuacje rzadkie i zazwyczaj sami doradzają takie podejście.

                Co powinno się znajdować we wstępie? 

                Na początku należy uzasadnić wybór tematu oraz wskazać cele pracy. W 2 – 3 zdaniach można opisać istotę zjawiska opisywanego w pracy. Wybrana problematykę można umotywować tym, że w dotychczasowych badaniach naukowych te zagadnienie nie było poruszane lub nie stosowano np. zestawienia dzieł jednego twórcy z zupełnie innym twórcą, reprezentującym inną epokę. Cele pracy formułuje się adekwatnie do napisanych już treści. Cel musi zostać sprecyzowany i być zrealizowany w pracy. Celem może być analiza uwarunkowań, przyczyn badanego zjawiska, odpowiedź na pytanie badawcze itd.

                 W zależności od pracy i jej struktury we wstępie student wskazuje tezę lub hipotezę, która postara się udowodnić (bądź obalić) w swojej pracy oraz ten wybór uzasadnić. Jeżeli w pracy nie znalazły się pytania badawcze, to można je zawrzeć we wstępie.  Warto również omówić metody badawcze. Nawet jeśli nie prowadziliśmy badań można napisać, że posłużono się analizą zastanych dokumentów oraz opracowań.

                Następnym ważnym elementem wstępu jest omówienie stanu badań. Należy tu napisać o naukowcach, teoretykach, którzy pisali na ten temat, co każdy z nich wniósł do dorobku naukowego. Można omówić kontekst tych badań. Następnie należy omówić literaturę, z której korzystało się pisząc pracę dyplomową. Zaczynamy od źródeł, następnie przechodzimy do opracowań. Nie należy jednak odnosić się do każdej pozycji, do której odwołaliśmy się w pracy. Należy wymienić np. 3 najważniejsze i krótko je omówić.

                Końcową część wstępu stanowi krótka charakterystyka poszczególnych rozdziałów. Warto również wspomnieć jaki układ ma praca (problemowy, chronologiczny). Każdy rozdział powinien zostać krótko omówiony – co w nim się znajduje, jakie informacje są najważniejsze oraz co zostanie zanalizowane w konkretnej części.

 

Ostatnio zmieniany
Zespół edu.wschood.pl

Zespół edu.wschood.pl

Jesteśmy zespołem ambitnych ludzi, którzy nie boja się żadnego wyzwania

Więcej w tej kategorii: Zasady tworzenia przypisów »

EINSER NETWORKS - Projektowanie stron internetowych Białystok

Top Desktop version