Pisanie wzorów prac licencjackich i magisterskich

Switch to desktop Register Login

Jak przygotować dokument Word do pisania pracy?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jak przygotować program Word do pisania pracy magisterskiej?

     W jednym z poprzednich poradników wspomnieliśmy o tym, że forma porządkuje treść. Tak jak często w życiu bywa, człowieka oceniamy po okładce, tak podobnie w przypadku prac dyplomowych – promotorzy oraz recenzenci często zwracają uwagę na formę – czy są ustawione akapity, interlinia itd. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli tekst jest uporządkowany i przejrzysty – łatwiej i przyjemniej się go czyta.
     Z tych względów, warto swoją przygodę z pisaniem pracy zaliczeniowej, licencjackiej lub magisterskiej rozpocząć od poznania wymogów formalnych swojej uczelni, aby dostosować do niego swojego Worda. Dzięki temu unikniesz chaosu, a Twoja praca już od pierwszej strony będzie uporządkowana.


Większość uczelni posiada własne wymagania dotyczące pisania prac dyplomowych, dlatego warto poszukać takich wytycznych na stronie uczelni, bądź zapytać o nie swojego wykładowcę lub promotora. Przykładowo możemy znaleźć taki tekst: ,, Praca magisterska powinna liczyć od 60 do 100 stron standardowego wydruku, za który uznaje się druk w następującym formacie: tekst wyrównany do obu marginesów („wyjustowany”), czcionka szeryfowa 12 pkt (z rodziny Times lub podobna); interlinia 1,5; marginesy: górny, prawy i dolny – po 2,5 cm, lewy – 2,5 cm + 1 cm; wcięcia akapitu 0,5 cm. Przypisy dolne o numeracji ciągłej, 10 pkt. Tytuły rozdziałów: 16 pkt. Numeracja stron: wyśrodkowana na dole strony”. Co to znaczy?
    Tekst wyjustowany – najszybszym sposobem jest najpierw zaznaczenie całego tekstu (Ctrl+A), a następnie wyjustowanie go ( Ctrl + J) bądź poprzez przycisk  Przycisk służący justowaniu tekstu
Znajdujący się w zakładce Narzędzie główne. Wyjustowanie umożliwia wyrównanie tekstu do prawego i lewego marginesu, dzięki temu można uzyskać estetyczny układ tekstu wzdłuż lewej i prawej krawędzi. W tej samej zakładce należy również ustalić Interlinie. Większość promotorów i uczelni wymaga interlinii 1,5. Taką interlinię ustawia się następująco:

Prawidłowe ustalenie interlinii pracy magisterskiej

Interlinia umożliwia zmianę odstępów między wierszami tekstu. Dzięki tekst nie jest ,,zbity”, staje się bardziej przejrzysty.
Tekst każdej pracy dyplomowej powinien być pisany czcionką Times New Roman 12 pkt. Warto wybrać te opcje przed rozpoczęciem pracy, gdyż pozwoli to na racjonalne rozporządzanie ilością napisanych stron. Czcionkę również wybieramy w zakładce Narzędzia główne:
Prawidłowe parametry czcionki i jej rozmiaru w pracy licencjackiej
Należy pamiętać, aby tytuły rozdziałów zaznaczać jako nagłówek 1,a podrozdziałów jako Nagłówek 2. Ułatwi nam to późniejsze poruszanie się w całej pracy oraz wstawienie spisu treści. Aby to zrobić należy tekst tytułu rozdziału zaznaczyć ,a następnie wybrać Nagłówek:
Wskazówki, jak prawidłowo oznaczać tytuły rozdziałów i podrozdziałów
Kolejnym etapem przygotowania programu tekstowego do pracy jest ustawienie marginesów. Aby ustawić marginesy należy wejść w zakładce Układ strony w pozycję marginesy i ustawić odpowiednie wielkości. WAŻNE! Jeżeli mamy zamiar drukować pracę dwustronnie (większość uczelni preferuje wydruk jednostronny) warto ustawić marginesy lustrzane. Marginesy lustrzane są ustawiane w celu ustalenia układu stron przeciwległych dokumentów dwustronnych. W takiej sytuacji marginesy z lewej strony będą lustrzanym odbiciem marginesów z prawej strony (marginesy wewnętrzne będą tej samej szerokości, podobnie jak marginesy zewnętrzne).
Taki zapis marginesy: górny, prawy i dolny – po 2,5 cm, lewy – 2,5 cm + 1 cm; oznacza, że z lewej strony należy zostawić jeden centymetr na oprawę. Aby to ustawić wchodzimy ponownie w opcję marginesy, a następnie wybieramy opcję marginesy niestandardowe, gdzie pojawia nam się takie okienko:
Wskazówki dotyczące marginesów prac dyplomowych drukowanych dwustronnie
Przypisy dolne o numeracji ciągłej wstawiamy w zakładce odwołania > wstaw przypis dolny. Poprzez taki wybór przypisy będą znajdowały się na dole każdej strony w numeracji ciągłej. Niektórzy wymagają, aby przypisy znajdowały się na końcu tekstu wówczas, aby wstawić przypis klikamy:
Wstawianie przypisów dolnych
Dokument tekstowy jest już przygotowany do pisania pracy zaliczeniowej, licencjackiej lub magisterskiej zgodnej z ogólnymi wymogami. Czas przystąpić do pisania

 

 

 

Ostatnio zmieniany
Zespół edu.wschood.pl

Zespół edu.wschood.pl

Jesteśmy zespołem ambitnych ludzi, którzy nie boja się żadnego wyzwania

EINSER NETWORKS - Projektowanie stron internetowych Białystok

Top Desktop version