Pisanie wzorów prac licencjackich i magisterskich

Switch to desktop Register Login

Jak napisać pracę licencjacką?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jak napisać pracę licencjacką?

Jeżeli zaczynasz III rok studiów I stopnia, czeka Cię pisanie pracy licencjackiej. Jak pewnie zauważyłeś na planie pojawił się nowy przedmiot – seminarium licencjackie. Są to zajęcia przygotowujące do napisania pracy dyplomowej. Warto już w pierwszym tygodniu zapoznać się z prowadzącymi seminaria. Wybór promotora wiąże się z koniecznością wyboru tematu z zakresu zagadnień, w których specjalizuje się dany doktor lub profesor. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko specjalista w danej dziedzinie może znacznie pomóc np. w doborze literatury czy rozwiać wątpliwości studenta.

                Już na samym początku zastanów się z czego chciałbyś pisać pracę licencjacką. Pisanie pracy jest zadaniem trudnym, jednak pisanie na nieinteresujący i nużący temat jest prawdziwą katastrofą.

Większość promotorów umieszcza na tablicach informacyjnych wykaz dziedzin, którymi się zajmuje, a czasami nawet wykaz przykładowych tytułów prac, które może wybrać student. Nie musisz dokładnie precyzować tematu, ważne abyś miał jakiś pomysł, który później będziesz mógł przedstawić promotorowi. Jak przygotować się  do pierwszego seminarium?

- wypisz na kartce interesujące Cię zagadnienia, problemu, które chciałbyś poruszyć bądź tytuły interesujących Cię książek

- możesz wstępnie sprawdzić, jakie tytuły książek są powiązane z interesującym Cię tematem

- przygotuj również listę pytań, które chciałbyś zadać promotorowi. Jeśli nie masz żadnego pomysłu na temat możesz po prostu zapytać swojego promotora czy ma dla Ciebie jakieś propozycje. Inne pytania jakie możesz zadać to:  Jaka jest literatura, która dotyczy tego tematu? Jaką strukturę powinna mieć praca? Jakie wybrać metody?

                Przy wyborze tematu kieruj się własnymi zainteresowaniami, wiedzą, ale też dostępnością materiałów. Po wybraniu tematu roboczego, warto się zastanowić, co chcemy w pracy zawrzeć. Możemy zrobić burzę mózgu wypisać na kartce wszystkie wyrażenia, które przychodzą nam do głowy. Jeżeli nie orientujesz się w tej tematyce, przejrzyj dostępne w bibliotece książki dotyczące tego tematu. Na pewno rozjaśni Ci to dane zagadnienie. Bez planu pracy pisanie pracy jest niemożliwe. Konstruując strukturę pracy, pamiętaj o tym, że musi być to spójna całość, a każdy rozdział musi stanowić oddzielną analizę.  Wybierz te aspekty danego tematu, które Twoim zdaniem są łatwe do analizy i istnieje dostępna na ten temat literatura. Praca powinna składać się z 3 do 6 rozdziałów, podzielonych na podrozdziały. Wskazane jest, aby rozdziały miały zbliżoną objętość. Co do długości minimalnej wprawdzie nie ma wskazań szczegółowych, jednak nie może być to strona lub dwie. Praca w zależności od tematu przyjmuje różne konstrukcje.

Prace pedagogiczne, prace badawcze przyjmują strukturę:

Rozdział 1 – wprowadzenie do tematu, przedstawienie teorii

Rozdział 2 – metodologia

Rozdział 3 – wyniki badań

Rozdział 4 – Wnioski

Prace z takich kierunków jak europeistyka, historia, polonistyka czy administracja mają już inną strukturę, uwzględniającą zazwyczaj chronologie:

Rozdział 1 – wprowadzenie do tematu, uwzględnienie szerokiego kontekstu ( np. jeśli praca dotyczy UE w tym rozdziale przedstawiamy jej historię)

Rozdział II i III stanowią analizę materiałów i źródeł w zależności od opisywanego zjawiska

Rozdział IV powinien stanowić podsumowanie oraz wnioski. Może on również dotyczyć kontekstu społecznego. Np. odbiór danego dzieła w czasach współczesnych bądź analiza danego zjawiska w opinii publicznej.

Przykładowy plan pracy wygląda następująco:

Rozdział I  OCHRONA BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO

1.1          Pojęcie bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego

1.2          Organy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce

1.3          Zadania i struktura organizacyjna Policji

1.4          Zadania straży gminnych i miejskich

Rozdział II ORGANY OCHRONY BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO W GMINIE BIAŁYSTOK

   2.1 Organy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego na poziomie gminy

   2.2 Struktura organizacyjna i zakres działania Komisariatu Policji w Białymstoku

   2.3 Struktura organizacyjna i zakres działania Straży Miejskiej w Białymstoku

Rozdział III  WSPOŁPRACA ORGANÓW OCHRONY BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO

   3.1 Współpraca policji i straży miejskiej w gminie Białystok

   3.2 Współpraca policji z władzami samorządowymi w gminie Białystok

   3.3 Współpraca policji i straży miejskiej z innymi podmiotami

Każda praca powinna opierać się na różnego rodzaju źródłach i opracowaniach, więc należy dokładnie skompletować materiały, z których będziemy korzystać podczas pisania pracy. Porady jak wyszukać odpowiednią literaturę znajdziesz tutaj.

                Skoro już mamy zarówno temat, plan pracy i literaturę czas na pisanie J. Pamiętaj, że jest to praca naukowa, dlatego styl pracy powinien być do tego dostosowany. Pisz językiem prostym i zwięzłym, wzbogacaj tekst o synonimy, nie używaj kolokwializmów. Najlepiej pisz pracę bezosobowo, nie używaj zwrotów do adresata. Pamiętaj, aby nie wychodzić poza wybrane zagadnienie – trzymaj się planu pracy i nie odbiegaj od tematu. Praca dyplomowa nie może stanowić zlepku przepisanych fragmentów książek. Staraj się samodzielnie konstruować zdania i zawierać własną interpretację zebranych informacji. 

Ostatnio zmieniany
Zespół edu.wschood.pl

Zespół edu.wschood.pl

Jesteśmy zespołem ambitnych ludzi, którzy nie boja się żadnego wyzwania

EINSER NETWORKS - Projektowanie stron internetowych Białystok

Top Desktop version